2024 Autor: Ethan Spencer | [email protected]. Naposledy změněno: 2023-12-17 09:11
Umění aukce světa je v mnoha ohledech alternativním vesmírem. Je to svět, kde jsou na umělecká díla vynaložena několik milionů dolarů, aniž by někdo potopil oko. Ale nedávno se tento alternativní vesmír ocitl v šílenství nad rekordním prodejem, který se konal v Christie's.
Salvator Mundi pro Leonarda da Vinciho prodal za rekordní cenu 450,3 milionu dolarů za poplatky v aukční síni Christie v New Yorku. Cena je zdaleka nejvyšší cenou, kterou kdy byla zaplacena za jakékoliv umělecké dílo. Na předchozím místě byla Pablo Picasso "Ženy v Alžíru", která se v květnu 2015 prodávala za cenu 179,4 milionu dolarů.
"Salvator Mundi", který je latinským slovem "Spasitel světa", je olej na ořechu o šířce 25,8 palce a 17,9 palce, který zobrazuje Ježíše Krista, který drží levou ruku.
Christie se rozhodla v dražbě Postwarové a soudobé dražbě vykoupit "Salvator Mundi", spíše než jeho každoroční starou mistrovskou aukci, kde je technicky patří. Před aukcí vytvořila společnost Christie marketingovou kampaň pro dílo Da Vinci a rozhodla se, že nakoupí externí agenturu, první pro aukční dům. Christies nazvaná "Salvator Mundi" "Poslední da Vinci", odkazuje na jeho status jako poslední známá malba da Vinci, která nebyla v soukromé sbírce.
Navzdory rekordní ceně placené za umělecká díla to není bez sporů. Někteří umělci popírají autentičnost díla. Jacques Franck, historik umění a specialista Leonardo v Paříži, uvedl, že "kompozice nepochází od Leonarda … Upřednostňoval zkroucený pohyb. Je to dobrá studiová práce s malým Leonardem a je to velmi poškozené."
Navíc Luke Syson, který vypravoval výstavu Národní galerie v Londýně v roce 2011, která uváděla "Salvator Mundi", uvedla, že "obrazy utrpěly", pokud jde o jeho stav.
Historie "Salvator Mundi" je zajímavá. To bylo věřil k byli maloval kolem 1500, pravděpodobně pro krále Ludvíka XII Francie a Anne Bretaňský. Byla součástí umělecké sbírky krále Karla I. a sloužila k vypořádání části svého dluhu v roce 1651. Obraz zmizel někdy v polovině 17. století a znovu se nenechal opadnout, dokud se nedostal do sbírky Sir Frederick Cook Virginie v pozdní 19. století. V roce 1958 se umělecká díla prodávala za 45 liber v dražbě Sotheby's v Londýně.
V roce 2005 byla práce zakoupena v prodeji nemovitostí za 10 000 dolarů obchodníkem s uměním Alexander Parish. O osm let později v roce 2013 prodala Parish kousek Yvesu Bouvierovi v soukromém prodeji společnosti Sotheby's za 80 milionů dolarů, který se pak otočil a prodal ho Dmitriji Rybolovovi za 127,5 milionu dolarů. Rybolovev konečně dal Salvadoru Mundiho na aukci počátkem tohoto týdne, kde se prodával za rekordní cenu.
Doporučuje:
Topkey 1952 Mickey Mantle Rookie Card prodává za 2,8 milionu dolarů na aukci
Mickey Mantle baseballová karta se prodávala za 2,8 milionu dolarů - druhá nejvíce zaplacená za baseballovou kartu.
Estate pozdního komika Robin Williams prodává po poklesu ceny od 35 milionů dolarů na 18,1 milionu dolarů
Robin Williams se nějakou dobu snažil zbavit svého panství v Napa, než zemřel, ale nedokázal najít kupce ve výši 35 milionů dolarů za 640 akrů a 20 000 čtverečních metrů. Nyní, pár let, co zemřel, nakonec se prodalo - ale téměř polovina z toho, o čem ho původně uvedl, je 18,1 milionů dolarů.
Celine Dion konečně prodává zámek Jupiter Island za 38,5 milionu dolarů (byl původně uveden na 72 milionů dolarů)
Po čtyřech letech na trhu s nemovitostmi francouzská kanadská zpěvačka nakonec našla kupce za své bohaté panství Jupiter Island.
Andy Warholův "jeden dolarový účet" se prodává za aukci více než 30 milionů dolarů
Jeden dolarový účet je obraz Andyho Warhola, který nedávno přinesl více než 30 milionů dolarů na aukční blok v Sotheby's v Londýně.
"Salvator Mundi," Pozdní da Vinci malba, očekává se, že získá 100 milionů dolarů na aukci
Salvator Mundi pochází z roku 1500, ale jeho nejčasnější zaznamenané vlastnictví bylo součástí sbírky krále Karla I. na počátku následujícího století.