Leonardo da Vinci "Salvador Mundi" prodává za 450 milionů dolarů v aukci

Video: Leonardo da Vinci "Salvador Mundi" prodává za 450 milionů dolarů v aukci

Video: Leonardo da Vinci
Video: What Made The Da Vinci Painting Worth $450 Million (HBO) 2024, Duben
Anonim

Umění aukce světa je v mnoha ohledech alternativním vesmírem. Je to svět, kde jsou na umělecká díla vynaložena několik milionů dolarů, aniž by někdo potopil oko. Ale nedávno se tento alternativní vesmír ocitl v šílenství nad rekordním prodejem, který se konal v Christie's.

Salvator Mundi pro Leonarda da Vinciho prodal za rekordní cenu 450,3 milionu dolarů za poplatky v aukční síni Christie v New Yorku. Cena je zdaleka nejvyšší cenou, kterou kdy byla zaplacena za jakékoliv umělecké dílo. Na předchozím místě byla Pablo Picasso "Ženy v Alžíru", která se v květnu 2015 prodávala za cenu 179,4 milionu dolarů.

"Salvator Mundi", který je latinským slovem "Spasitel světa", je olej na ořechu o šířce 25,8 palce a 17,9 palce, který zobrazuje Ježíše Krista, který drží levou ruku.

Christie se rozhodla v dražbě Postwarové a soudobé dražbě vykoupit "Salvator Mundi", spíše než jeho každoroční starou mistrovskou aukci, kde je technicky patří. Před aukcí vytvořila společnost Christie marketingovou kampaň pro dílo Da Vinci a rozhodla se, že nakoupí externí agenturu, první pro aukční dům. Christies nazvaná "Salvator Mundi" "Poslední da Vinci", odkazuje na jeho status jako poslední známá malba da Vinci, která nebyla v soukromé sbírce.

(Drew Angerer / Getty Images)
(Drew Angerer / Getty Images)

Navzdory rekordní ceně placené za umělecká díla to není bez sporů. Někteří umělci popírají autentičnost díla. Jacques Franck, historik umění a specialista Leonardo v Paříži, uvedl, že "kompozice nepochází od Leonarda … Upřednostňoval zkroucený pohyb. Je to dobrá studiová práce s malým Leonardem a je to velmi poškozené."

Navíc Luke Syson, který vypravoval výstavu Národní galerie v Londýně v roce 2011, která uváděla "Salvator Mundi", uvedla, že "obrazy utrpěly", pokud jde o jeho stav.

Historie "Salvator Mundi" je zajímavá. To bylo věřil k byli maloval kolem 1500, pravděpodobně pro krále Ludvíka XII Francie a Anne Bretaňský. Byla součástí umělecké sbírky krále Karla I. a sloužila k vypořádání části svého dluhu v roce 1651. Obraz zmizel někdy v polovině 17. století a znovu se nenechal opadnout, dokud se nedostal do sbírky Sir Frederick Cook Virginie v pozdní 19. století. V roce 1958 se umělecká díla prodávala za 45 liber v dražbě Sotheby's v Londýně.

V roce 2005 byla práce zakoupena v prodeji nemovitostí za 10 000 dolarů obchodníkem s uměním Alexander Parish. O osm let později v roce 2013 prodala Parish kousek Yvesu Bouvierovi v soukromém prodeji společnosti Sotheby's za 80 milionů dolarů, který se pak otočil a prodal ho Dmitriji Rybolovovi za 127,5 milionu dolarů. Rybolovev konečně dal Salvadoru Mundiho na aukci počátkem tohoto týdne, kde se prodával za rekordní cenu.

Doporučuje: